Mevlid Kandili Peygamber Efendimizin dünyayı şereflendirdiği gündür. Bu gecenin faziletinden  istifade etmek çok önemlidir. Mevlid Kandili’nde yapılması tavsiye edilen dua ve ibadetleri sizler için derledik.    islamisohbetci

Mevlid kandilinde neler yapılır. denildiğinde hemen hemen hepimizin aklına ilk olarak şu gelir. İslam alemi için önemli olan bazı mübarek gecelerin ihyası için müslümanlar bu geceyi, hem kendi açılarından hemde bütün islam alemi için dua edeler. Mevlid kandilleri hakkındaki tartışmalar sürmüş ve yaygın bir gelenek durumuna gelsede mevlid kandilinde yapılması gerekenler hepimizi az çok ilgilendirir. Bu nedenle siz değerli takipçilerimiz için özel olarak mevlid kandilinde neler okunur denildiğinde ilk olarak şunu yapmamız lazım. Namaz, tilaveti Kuran, dua gibi bütün ibadet çeşitleri ile gece ihya edilebilir. Tabi şunuda söyemek lazım Sadece mevlid kandilinde yapılması gereken özel ibadetler yoktur. İşte her kandil gecesinde yapılması gereken aslında günlük alışkanlık haline getirmek gereken ibadetlerdir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem 571 yılında Kameri aylardan Rebiül -evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye Mevlid Kandili denir.

Bu kutlu gecede her müslüman hiçbir şey yapmasa da yada hiçbir şey bilmiyorsa da en azından peygamberimize salat ve selam getirerek ihya edebilir. Nitekim Kuranı Kerim’de ahzab suresi 56. ayet’te Yüce Allah buyuru ki: إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا 
Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salat ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin, selam edin. evet ne kadar önemli olduğunu ayette görebiliyorsunuz. Ki biliyorsunuz günümüzde de kandiller camilerde okunan mevlid ve Kuran’la, yapılan dua ve ibadetlerle canlı biçimde kutlanmaktadır. Yani demek istediğimiz hiç birşey bilmiyor olsa da  camiye gidip mevlid dinliyebilir sevap kazabilirsiniz. Ayrıca hayra vesile olması açısından güzel birer adettir. Hadi bunuda yapamadınız diyelim ama kesinlikle hayatını kesin okuyunuz ahlakını öğreniniz. Günümüzde Müslüman toplumların karşı karşıya kaldığı problemlerin çoğu, Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin bildirdiği evrensel ilkelerden uzaklaşmaktan kaynaklanmaktadır.

Evet her sene içinde islam alemi ve müslümanlar tafaından kutlanan ve ihya edilen gecelerden olan mevlid kandilinin önemi için yapılması gereken ibadetdeler.
1. Peygamber Efendimiz (sas)’e salat ü selamlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Can ü gönülden, “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resulellah” demeliyiz. Yada Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed demeliyiz.

2. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulma.

3. Kur’an–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekanlarda Kur’an ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. Kur’anı Kerim okumak veya dinlemek. Böyle mübarek bir gecede yapacağımız ibadetlerin en önemlisi: Kur’anı Kerim’i okumak, dinlemek ve anlamı üzerinde düşünmektir. Çünkü Kur’an-ı Kerîm Cenab-ı Hakk’ın insanlığa son mesajıdır. O’nun iyi anlaşılması ve uygulanması halinde insanlık mutlu olacaktır.

4. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

5. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabed de bulunulmalı. En azından bir tesbih “Estağfirullah” demeliyiz. Diğer kutlu zamanlar gibi Mevlid gecesi de, özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tevbe edip bağışlanma dileme, kendimizi ve irademizi yenileme zamanıdır.

6. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli. Mmümkünse vakit namazlarımızı camilerde kılmaya özen göstermeliyiz. Hem cami ve cemaat sevabından yararlanmalı hemde diğer müslüman kardeşlerimizle bütünleşmeli, kandilini tebrik etmeliyiz.

7. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

Rabbim hakkıyla idrak edip, ihya etmeyi nasip etsin.  Selam ve dua ile…
https://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/10/Mevlid-Kandili-Nasil-ihya-E.jpghttps://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/10/Mevlid-Kandili-Nasil-ihya-E-300x300.jpghicGenel
  Mevlid Kandili Peygamber Efendimizin dünyayı şereflendirdiği gündür. Bu gecenin faziletinden  istifade etmek çok önemlidir. Mevlid Kandili’nde yapılması tavsiye edilen dua ve ibadetleri sizler için derledik.    islamisohbetci Mevlid kandilinde neler yapılır. denildiğinde hemen hemen hepimizin aklına ilk olarak şu gelir. İslam alemi için önemli olan bazı mübarek gecelerin ihyası için müslümanlar...