Fertler İçin Ahlakın Önemi  Ahlak Değişir mi?

Bilindiği gibi millet adı verilen büyük topluluk, ailelerin bir araya gelmesinden dolayı  sonucu oluşur. Aileler de fertler den meydana gelir.   islami sohbet 

O halde bir milletin güçlü olması, mutluluk içinde yaşaması ailelerin sağlam bir yapıya sahip olmasına bağlıdır. Ailenin sağlam ve huzurlu  olması ise, Aile içinde yer alan fertlerin üzerlerine düşen ahlakı görevleri yerine getirmeleri mümkündür.
Bu sebeple herşey den önce toplumu meydana getiren fertlerin iyi ahlaklı olmaları büyük bir önem taşımaktadır. çürük tahtalar dan sağlam bir  gemi yapılacağı  gibi iyi ahlak sahibi olmuyan, sorumluluk duygusu taşınmayan fertlerden  de güçlü  ve sağlam  bir toplum  gelemez.

Ahlak Değişir Mi?

Çocuk dünyaya tertemiz olarak gelir.

Eğer annemiz ve babamız tarafından iyi terbiye edilirsek, güzel huylarla süslenirsek iyi ahlaklı olarak yetişiriz.

Şayet iyi terbiye edilmez, ruhunu kötü huylar bir kara leke gibi kaplarsa ondan güzel ahlak ve iyi bir terbiye beklenmez.

Nasıl ki, bedenimizi rahatsız eden rahatsızlıklar ilaçla tedavi edilirse ruhumuzda çirkin huyların atılarak yerlerine iyi huyların yerleştirilmesi ile tedavi edilebilir sevgili Peygamberimiz  (sav) Ahlakımızı güzelleştirmeliyiz. (10)
buyurarak kötü ahlakın düzelebileceğini belirtmiştir.

Kendisinden bulaşıcı hastalık olan bir hasta oturup kalkan bir adam aynı hastalığa yakalanabiliriz.

Kötü ahlaklı insanlarla arkadaşlık edersek, onların davranışlarından etkilenir ve zamanla iyi huylarını kaybederek kötü ahlaklı olabiliriz..

Bu sebeble iyi ahlak sahibi olmak ve bunu devam ettirebilmek için iyi bir ahlak eğitimi görmek yanında bilgili ve iyi ahlaklı insanlarla arkadaşlık kurmak, kötülerle düşüp kalkmaktan sakınmak lazımdır.

Sevgili peygamberimiz

iyi kimselerle arkadaşlık etmeyi, güzel kokular satılan bir dükkanda oturmaya benzetmiştir.

Dükkan sahibi o kimseye bir şey etmese bile oranın güzel kokularından faydalanır.

Kötü kimseler ile arkadaşlık etmeyi ise demirci dükkanında oturmaya benzetmiştir.

işte bunun gibi iyi kimselerle arkadaşlık edenlere iyilerin güzel ahlakı tesir eder.
oda iyi huylu olur kötü ahlaklı insanlarla arkadaşlık yapanlarda onların kötü davranışları tesir eder.

Ve zamanla o kişinin iyi huyları azalır ve  kötü ahlaklı olur.

Bize düşen görev arkadaş seçiminde dikkatli olmak iyi ve bilgili kişilerle dost olmak,
onların söz ve sohbetlerinden yararlanmalıyız, kötü insanlardan uzak durmalıyız.

Ancak kötü davranışlardan kurtarmak amacı ile insanlara yaklaşmalı. Ve iyi ahlak sahibi olanlarına yardımcı olmalıyız.

Fertler İçin Ahlakın Önemi  Ahlak Değişir mi?

İslami sohbet platformu olarak olarak, Fertler İçin Ahlakın Önemi  Ahlak Değişir Mi? sonuna geldik başka bir  konuda buluşmak dileğimle.

Yazan:Ennur

Selam ve Dua ile

https://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/10/ahlakkkkkk.pnghttps://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/10/ahlakkkkkk-300x300.pngadminGenel
Fertler İçin Ahlakın Önemi  Ahlak Değişir mi? Bilindiği gibi millet adı verilen büyük topluluk, ailelerin bir araya gelmesinden dolayı  sonucu oluşur. Aileler de fertler den meydana gelir.   islami sohbet  O halde bir milletin güçlü olması, mutluluk içinde yaşaması ailelerin sağlam bir yapıya sahip olmasına bağlıdır. Ailenin sağlam ve huzurlu  olması ise,...