“Misafire hürmet, karşılama” ilk olarak peygamber efendimiz s.a.v zamanından bu yana gelen Türk adetleri ve anlayışı olarak yüzyıllardır taşınmış önemli hasletlerimizdendir.
Türk kültüründe misafirperverlik, erdem dolu bir davranış ve ibadet olarak kabul edilir. Misafiri seven, ona değer veren, fedakarlık yapıp ikramlarda bulunan kişi kültürümüzde şerefli bir davranış olarak kabul görülür.
Bilirizki misafir odası evin en özel yeridir. Her şey misafire özenle en iyisi en güzeli hazırlanır. Misafire açılan mobilyalar, misafir havlusu, misafir terliği, misafir tabakları her şey özeldir.
Türk islam kültüründe yeri yoktur, dinine, rengine, ırkına bakarak ayrım yapmak.

Hz. İbrahim’in misafirlerine davranış tarzı, bize misafire ikram usulünü öğretmektedir. Misafirlerinin Selamını en güzel şekilde alıp onları evine buyur etmesi, yemek hazırlamak için onların yanından ayrılırken kendilerine sezdirmeden yavaşça dışarı çıkması, evindeki en değerli malı olan danalarından birini kesip kızarttıktan sonra misafirlerine güzel bir şekilde ikram etmesi ve bu ikramı bizzat yapması örnek alınacak hususlardandır.

Bu konuda bir çok hadis vardır.

Bir Hadis-i şerifte “Misafir rızkı ile gelir. Ev halkının günahlarına affına sebeb olur. Buyrulmuştur.

Kafirde olsa misafire ikramda bulununuz. ( Hz. Muhammed s.a.v )

Ey iman edenler! kendi evlerinizden başka evlere, geldiğinizi hissettirip izin alıp ev sahiplerine Selam vermeden girmeyin. (Nur. 27)

İnsanların birbirleriyle iyi ve yakın ilişkilerde bulunması, birbirlerini ziyaret etmeleri, birbirlerini ağırlamaları sosyal hayatın oluşumunda büyük yer tutmaktadır. Misafirlik birlik ve beraberliği, toplumsal dayanışmayı gösterir.

Birliğimizin ve beraberliğimizin devam etmesi temennimiz.

Bu konuda bir çok hadis’imiz olduğu gibi bir çokta atasözümüz vardır.

Misafir, bin bereket ve bin rahmetle gelir.

Misafir on kısmetle gelir, birini yer, dokuzunu bırakır.

Misafiri aziz tut ki, sen de Allah’tan izzet bulasın.

Ne kötü kavimdir, o kavim ki; hiç misafir gelmez ona. (Hz.Muhammed)

Evlerimizden misafir, rızık, bereket eksilmesin inşaAllah… 

~~~~ Selam ve Dua ile~~~

 

https://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/07/images-1.jpeghttps://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/07/images-1.jpegSamyeLi SamyeLiGenel
'Misafire hürmet, karşılama' ilk olarak peygamber efendimiz s.a.v zamanından bu yana gelen Türk adetleri ve anlayışı olarak yüzyıllardır taşınmış önemli hasletlerimizdendir. Türk kültüründe misafirperverlik, erdem dolu bir davranış ve ibadet olarak kabul edilir. Misafiri seven, ona değer veren, fedakarlık yapıp ikramlarda bulunan kişi kültürümüzde şerefli bir davranış olarak kabul görülür. Bilirizki...