Duâ Mümin’nin Silahıdır

Dua Mümin’nin Silahıdır Ve Dinin Direğidir, Göklerin Ve Yerin Nurudur

Dua, Allah’ü Teâlâ’ya karşı tevazu içerisinde yalvarma, yakarma gizli aşikâr bütün ihtiyaçların giderilmesi, sıkıntıların kaldırılması talebini dile getirmektir. İslami sohbet
Yeryüzündeki bütün canlılar, havaya, suya, toprağa ve güneşe muhtaçtır. Bir tohum, yeşermek için toprağa, rüzgâr ise esebilmek için Allah’ın emrine muhtaçtır. İnsan yaşayabilmek için havaya, suya, kuş uçabilmek için kanada, balık ise suya hep muhtaçtırlar. Her yaşayan canlı yaşamını sağlayabilmek için başka varlıkların yardımına muhtaçtır

Tumblr Mshz3qgbcy1rqimpso1 R1 540

Hiçbir şeye muhtaç olmayan tek varlık Allah’ü Teâlâ’dır. Çünkü O, kâinattaki her şeyin tek yaratıcısıdır. Yarattıklarının tamamını yaşatan, bütün ihtiyaçlarını karşılayan yine O’dur. O yaşatmasa hiçbir şey ayakta kalamaz. Her şey O’na muhtaçtır. O ise hiçbir şeye muhtaç değildir. Şu uçsuz bucaksız âlemlerdeki her şey O’nun emriyle hareket eder. Dünya, Güneş,

Ay, yıldızlar hepsi O’nun emriyle dönerler. O’nun emriyle doğar O’nun emriyle batarlar. Yaratılan bütün mahlukat insanı hizmet için yaratılmıştır. İnsanda Allah’ın verdiği akılla düşünür. O’nun verdiği gözle görür, O’nun verdiği kulakla işitir, O’nun verdiği dille konuşur, O’nun ayakla yürür, O’nun verdiği nimetlerle yaşar.

Öyleyse bizlere bu kadar iyilikte bulunan her şeyimizi kendisine borçlu olduğumuz Rabbimize karşı teşekkür etmek, seve seve yerine getireceğimiz en büyük vazifemizdir. Allah’ü Teâlâ’ya teşekkür ise ancak O’na ibadet yapmak ve Duâ etmekle mümkün olur. Hak Teâlâ bizlerden kendisine Duâ etmemizi şu ayetiyle bildirmiştir. İslami Sohbet ekibinden ben yazarınız SamyeLi, duanın öneminden biraz bahsetmeye çalıştım.

“En güzel isimler Allah’ındır, O’na güzel isimleriyle Duâ edin” (Araf suresi: 180)
Rabbimiz Duâ edip şükreden kullarını sever ve onlara verdiği nimetini arttırır. Ayeti kerimede şöyle buyurulmuştur “Şayet şükrederseniz elbette size nimetimi arttırırım.” (İbrahim Suresi: 7)
Her şeyi işiten Rabbimiz bizim Duâlarımızı da muhakkak işitir ve kendisini saygı ve minnetle andığımızı bilir. Yalnız yapmış olduğumuz Duâların her zaman için hemen kabul edilmesini beklemememiz gerekir. Çünkü bizim için neyin ne zaman daha hayırlı olduğunu Rabbimiz bizden daha iyi bilir.

Duâlara icabet eden Rabbimiz Duâlarımızı hemen de kabul edebilir, bir müddet sonrada kabul edebilir veya sevabını vermek üzere Ahirete de bırakabilir. Peygamber Efendimiz s.a.v bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyorlar “Allah Duâlarınızı kabul eder, ancak kabul edilmesi için acele etmeyin.” (Tirmizi, Deavet, 12)

Sahabeden Ebu Hureyre’nin şöyle anlattığı rivayet edilmektedir: “Bir kimseye şu altı şey nasip ve ihsan edilirse, O kimse altı şeyden mahrum olmaz.

1. Bir kimseye şükür nasip olursa daha fazlasından da mahrum olmaz. Bu manadaki ayeti kerimede şöyle buyurulmuştur. “Şayet şükrederseniz elbette size nimetimi arttırırım.” (İbrahim Suresi: 7)

2. Bir kimseye sabır ihsan edilirse, O kimse sevaptan mahrum olmaz. Bu manadaki ayeti kerimede şöyle buyurulmuştur”… Sabredenlere ecirleri hesapsız verilir.” (Zümer suresi: 10)

3. Bir kimseye tevbe nasip edilirse o kimse tevbenin kabulünden mahrum olmaz. Bu manadaki ayeti kerimede şöyle buyurulmuştur “O, kulların tevbesini kabul eder.” (Şura suresi: 25)

4. Bir kimseye istiğfar nasip olursa bağışlanmaktan mahrum olmaz. Bu manadaki ayeti kerimede şöyle buyurulmuştur “Rabbinize istiğfar ediniz çünkü O, çok bağışlayandır. (Nuh suresi: 10)

5. Bir kimseye Duâ etmek nasip edilirse Duâsı icabetten mahrum olmaz. Bu manadaki ayeti kerimede şöyle buyurulmuştur “Bana Duâ edinizki ki icabet edeyim.” (Mü’min suresi: 60)

6. Bir kimseye sadaka vermek nasip edilirse verdiğinin yeri doldurulur. Bu manadaki ayeti kerimede şöyle buyurulmuştur “Siz hayra iyiliğe harcarsanız, Allah onun yerine başkasını verir.” (Sebe suresi: 39

Duâ müminin Silahıdır”

İslami sohbet platformu  olarak  Duâ müminin Silahıdır  konulu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle

Selam ve dua ile

Dua Mümin’nin Silahıdır Ve Dinin Direğidir, Göklerin Ve Yerin Nurudur

Hz.Ali

 

https://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/05/tumblr_mshz3qGbCy1rqimpso1_r1_540.jpghttps://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/05/tumblr_mshz3qGbCy1rqimpso1_r1_540-300x300.jpgSamyeLi SamyeLiGenel
Duâ Mümin'nin Silahıdır Dua Mümin'nin Silahıdır Ve Dinin Direğidir, Göklerin Ve Yerin Nurudur Dua, Allah'ü Teâlâ'ya karşı tevazu içerisinde yalvarma, yakarma gizli aşikâr bütün ihtiyaçların giderilmesi, sıkıntıların kaldırılması talebini dile getirmektir. İslami sohbet Yeryüzündeki bütün canlılar, havaya, suya, toprağa ve güneşe muhtaçtır. Bir tohum, yeşermek için toprağa, rüzgâr ise esebilmek için Allah'ın...