Veda Haccı Ve Veda Hutbesi (632)

Hz. Peygamber (s.a.v), Mekke’nin fethinden iki yıl sonra Müslümanlara hac ibadetini yerine getirmek için mekke’ye gideceğini haber verdi. İslami sohbet

Müslümanlar bu habere cok sevendiler. Hazırlıklar yapıldıktan sonra Peygamberimiz (s.a.v) çok sayıda sahabi ile birlikte hac için yola çıktı.
Resulullah (s.a.v) Mekke’ye ulaştığında, Arap yarımadası’nın dört bir yanından gelen yüz bini aşkın Müslüman ile Kabe de bir araya geldi. Müslümanlarla birlikte kabe’yi tavaf etti.

Arefe günü Arafat’a çıktığında brada Müslümanlara bir konuşma yaptı. İslam tarihinde bu konuşmaya Veda Hutbesi Peygamber (s.a.v) yaptığı hacca da Veda Haccı denildi.

Peygamber (s.a.v.) Veda Hutbesi’nde şöyle buyurmuştur:

“Hamd Allah’a mahsustur. Ona hamderer, ondan yardım isteriz. Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. O tektir, onun eşi ve benzeri yoktur. Yine şahitlik ederim ki Muhammed onun kulu ve resulüdür.

Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiz. Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada edebi olarak bir daha beraber olamayacağım.

İnsanlar! bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise bu şehriniz Mekke nasıl kutsal bir şehir ise canlarınız, mallarınız, namus ve şerefsiniz de öylece mukaddestir; Her türlü saldırıdan korunmuştur.

Ashabım! Yarın Rabbi’inize kavuşacaksınız. Bugünkü her hal ve hareketinizden muhakak sorgulanacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız.

Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa onu hemen sahibine versin. Biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. İlk kaldırdığım faiz de Abdülmüttalip oğlu Abbas’ın faizidir. Lakin ana paranız size aittir. Ne zulmediniz. Ne de zulme uğramayınız.

Ashabım! Dikkat ediniz. Cahiliye’den kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye Devri’nde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdülmuttalip’in torunu Rebia’nın davasıdır.

Ey insanlar! kadınların haklarını gözetmenizi ve bu konuda Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır.

Müminler! size iki emanet bırakıyorum. Ona sımsıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. bu emanetler: Allah’ın kitabı, Peygamber’in sünnetidir.(21)

Müminler! sözümü iyi dinleyin, iyi belleyin. Rabbi’iniz birdir, babanız birdir.

Hepiniz Adem’densiniz.

Adem de topraktan yaratılmıştır. Arap’ın Arap olmayan üzerinde, kırmızı tenlinin siyah üzernde, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük anca takva iledir.

Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Böylece bütün Müslümanlar kardeştir.

Bir Müslüman’a kardeşinin kanı da malı da helal olmaz. Fakat gönül hoşnutluğu ile vermişse başkadır. Bu nasihatlerimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsinler. Olabilir ki bildiren kimse, burada bulunup da işitenden daha iyi kavramış olabilir.

Ey İnsanlar! Yarın beni sizden soracaklar, ne dersiniz? “diye sordu Dinleyenler,” 

Allah’ın dinini tebliğ ettin, vazifeni hakkıyla yaptın, bize nasihat ve vasiyette bulundun, diye şehadet ederiz.” Dediler.

Bunun üzerrine Peygamberimiz (s.a.v)  Şahit ol ya Rab! Şahit ol ya Rab! şahit ol ya Rab! diye buyurdu.(22)

İslami sohbet platformu olarak olarak  Veda Haccı Ve Veda Hutbesi (632) Adlı  konunun sonuna geldik başka konuda  görüşmek dileğiyle.

yazan:Ennur

Selam ve Dua ile

https://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/10/veda-hutbesi.jpghttps://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/10/veda-hutbesi-300x300.jpgadminGenel
Veda Haccı Ve Veda Hutbesi (632) Hz. Peygamber (s.a.v), Mekke'nin fethinden iki yıl sonra Müslümanlara hac ibadetini yerine getirmek için mekke'ye gideceğini haber verdi. İslami sohbet Müslümanlar bu habere cok sevendiler. Hazırlıklar yapıldıktan sonra Peygamberimiz (s.a.v) çok sayıda sahabi ile birlikte hac için yola çıktı. Resulullah (s.a.v) Mekke'ye ulaştığında, Arap yarımadası'nın dört...