Hayatta yaşadıklarımızdan ders almak…

Bir yanlışın doğrusu ancak telafi edildiğinde bir dönüş olarak nitelenir. İnsanoğlu her yanlışının nedenini doğrulukla kıyaslamak zorundadır. Tabiri caizse ayna olacak yolu belirlemeli ve o istikamet üzere kalmalıdır. Peygamberlere verilen Nubuvvetin irsadin hakikatide zaten budur. Seni doğru yola iletmek adına gönderilirler.

Ancak sen bunun bir gayreti kendine aşık etmelisin. Bu gayretinde nizamı yine haktır. O dilemez ise sen dileyemezsin. Tekvir suresi meali Fakat âlemlerin Rabbi Allah c.c dilemedikçe siz ( hiçbir şey ) dileyemezsiniz.

Diğer kısım ise nicelik hayat tecrübeleri, yaşanmışlıklar yapmak dediklerimiz ve yaptıklarımız bu kısım baya ağır imtihanlarla doludur. ancak ne yazıkki çoğuda kendi nefsimizin yaptıkları işlerdir ama yinede nasibinde var ise akıllı varlık olan insan ibret alma, pişman olma, ihtiyatlı davranma yollarını bulabiliyor.

Yusuf suresi 7. Ayeti kerime meali; Yemin olsunki, yusuf ve kardeşlerinin yaşadıklarında, gerçeği arayanlar ve sorup öğrenmek isteyenler için nice dersler ve ibretler vardır.

Hayatımızda yaşadıklarımızdan bizlerde ders alır ders çıkarırız inşaAllah.

Selam ve dua ile

https://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/09/indir-1.jpghttps://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2021/09/indir-1.jpgSamyeLi SamyeLiGenel
Hayatta yaşadıklarımızdan ders almak... Bir yanlışın doğrusu ancak telafi edildiğinde bir dönüş olarak nitelenir. İnsanoğlu her yanlışının nedenini doğrulukla kıyaslamak zorundadır. Tabiri caizse ayna olacak yolu belirlemeli ve o istikamet üzere kalmalıdır. Peygamberlere verilen Nubuvvetin irsadin hakikatide zaten budur. Seni doğru yola iletmek adına gönderilirler. Ancak sen bunun bir gayreti kendine...