Sahur Ve İftarın Fazileti

Sahurda kalkıp yemek müstehap tır. Peygamberimiz; “Sahurda yemek yeyiniz,  çünkü sahur yemeğinde  bereket vardır ” (28) buyurmuştur. Sahur yemeği, oruca dayanma gücü verir. Duaların  kabul olduğu vakitlerden  biri  de sahur zamanıdır. Oruçlu sahura kalktığı  zaman,  dilekleri için dua etmeli ve Allah’tan günahlarının bağışlanmasını istemeleridir.

Oruç ibadetini tamamlayıp  iftar  vaktine yetişen kimse,  bundan büyük  bir  Mutluluk ve Sevinç  duyar. Tuttuğu orucun  mükafatını  almak üzere,  Kıyamet gününde  Allah’ın huzuruna vardığı zaman en büyük Sevinci tadacaktır.

Peygamberiniz  (s.a.v)  şöyle buyuruyor:  ” Oruçlunun iki Sevinci vardır: Biri iftar  ettiği  vakit,  diğeri  de Allah’a kavuşacağı zamandır.”(29)

iftar vakti yapılan  dualar kabul edilir. Peygamberiniz (s.a.v) bu konuda  şöyle buyurmuştur: “Üç kimsenin duası geri çevrilmez, kabul edilir:

1-Oruçlunun iftar vaktindeki duası,

2-Adaletli hükümdarın duası,

3- Mazlumun duası, (30)   

Sahur ve iftarın Fazileti  Niyet 

Kaynak: İslam İlmihali

https://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2022/03/sahur-vakti-nedir-h1577BBBBBBBBBBBBBBBB.jpghttps://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2022/03/sahur-vakti-nedir-h1577BBBBBBBBBBBBBBBB-500x280.jpgadminGenel
Sahur Ve İftarın Fazileti Sahurda kalkıp yemek müstehap tır. Peygamberimiz; 'Sahurda yemek yeyiniz,  çünkü sahur yemeğinde  bereket vardır ' (28) buyurmuştur. Sahur yemeği, oruca dayanma gücü verir. Duaların  kabul olduğu vakitlerden  biri  de sahur zamanıdır. Oruçlu sahura kalktığı  zaman,  dilekleri için dua etmeli ve Allah'tan günahlarının bağışlanmasını istemeleridir. Oruç ibadetini tamamlayıp ...