Nefse Hakim Olmak
islami sohbet

Nefse Hakim hiraFM.net İslamisohbetci

Nefse Hakim Olmak;

Ahlaki faziletlerden biri de; nefse haim olmaktır. işine sahip bulunmasıdır.“Zapt-ı Nefs” denilen bu seciye çok mühimdir. Nefsine hakim olanlar, iradelerine de sahip olacakları cihetle, his ve heyecana kapılmadan her şeyde iradenin hakimiyetine müraacat ederler.

Nefsine hakim olmayanlar ise, ya fevkalade heyecanlı ve sert olurlar. Birincisi gazab ve öfke hali, ikincisi de akılsız bir uysallıktır. Gazab, bazı ariflerin dediği gibi, ani bir cinnettir. binarnaleyh buna makavemet edemeyenler, bunu yenemeyenler pek çok zarara uğrarlar. Akılsız uysallığa gelince: bu da zillet ve meskenet demek olduğu cihetle, güçlüklen gögüslrmeye değil, hukuku korumaya bile engeldir.

Bu derece halim ve uysal olan insanlar , daima herkesin tariz ve tahrikine hedef olmaktan kurtulamazlar. Kendilerinde vekar ve haysiyet namına bir şey kalmaz. O halde, “nefse hakimiyet” ve “zapt-ı nefs” fazilet, gazab ve aşırı uysallık ise, rezilliktir. Ruhumuzu biri ile üflet ettirmek ne derece lazım ise, diğerlerinden uzaklaştırmak da, o nisbette lazımdır

Şecaat (Cesaret)

Ahlakı faziletlerden biri de: Şecaat denilen fazilet;  kalpde olan  bir kuvvet,  iradede  olan bir sebattır. Şeci ve Cesur demek; Kalbi kuvvetli,  iradesi  metin demektir. Şöyle de diyebiliriz.

Şecaat; ihtiyac görülünce şiddet ve tehlikelere karşı yürümek hususunda  kalbin yılmaması,  ölumü küçümseyip,  korkmaması demektir.

islami sohbetçi  ailesini ziyaret için , Ruhumuza dokunan ilahiler, Ezgiler bu Radyoda.

islamisohbetçi radyo birbirinden güzel ilahi ,Ezgi ve Sohbetlerimiz için, hiraFM.net  radyoda, Kuran-ı Kerim dinletiler, Kuran-ı Kerimin meali, ilahiler, dinle ilgili sohbet dahil olabilecek her konuda, dini sohbetler, hadisler, islamisohbetçi radyomuz winapten  dinlemek için tıklayınız.

Selam ve Dua İle

https://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2022/01/20220118_235154.pnghttps://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2022/01/20220118_235154-300x293.pngadminDini SohbetGenel
Nefse Hakim Olmak islami sohbet Nefse Hakim hiraFM.net İslamisohbetci Nefse Hakim Olmak; Ahlaki faziletlerden biri de; nefse haim olmaktır. işine sahip bulunmasıdır.'Zapt-ı Nefs' denilen bu seciye çok mühimdir. Nefsine hakim olanlar, iradelerine de sahip olacakları cihetle, his ve heyecana kapılmadan her şeyde iradenin hakimiyetine müraacat ederler. Nefsine hakim olmayanlar ise, ya fevkalade heyecanlı...