0 Comments

Pergamber efendimizin doğumundan yaklaşık 700 sene evvel Malik bin Milhan isimli yemenli bir yahudi padişah, Tevrat’ta Hz. peygamber Efendimizin s.a.v geleceğini ve O’nun üstün meziyetlerini öğrenmiş, O’nun dinini Medine’de anlatıp yayacağını tespit edince ordusuyla Medine’yi fethetmiştir. O kutlu Resule yetişip, O’nun ümmeti olabilme şerefine erişim ümidi ve, O’na hizmet etmek amacıyla iki katlı bir ev yaptırmış ve beklemeye koyulmuştur. Fakat ömrünün vefa etmeyeceğini anlayınca, içi iman alevi yangınlı bir mektup yazıp mührüyle mühürlemiş ve son Peygambere verilmek üzere evlatlarına emanet bırakmıştır. Onların yetişememesi durumunda da torunlarına verilerek nesilden nesile aktarılmasını, Resulullah’a ulaştırılmasını vasiyet etmiştir.İslamisohbet

Mektubunda

“Ey Allah’ın Resulü, Ben seni görmeden sana iman ettim ve Allah (c.c.) nün en son ve en büyük Peygamberi olduğunu kitaplardan okudum. Sana yetişebilseydim her türlü emirini bir lütuf bilip baş üstüne yapardım. Bu mektup sana ulaşırsa ne olur beni ümmetliğe kabul et.” diye yazmıştır.

Efendimiz türlü işkenceler ve ambargolar sonucunda Allah (c.c) nün emriyle Medine’ye hicret edince tüm ensarların evine misafir edebilmek için yarıştığı sırada Efendimiz s.a.v devesi kusva’yı işaret ederek:

“Deve bu gün memurdur, onu serbest bırakın.” buyurmuşlar ve devenin çöktüğü yerdeki eve misafir olacağını bildirmişlerdir. Deve Medine sokaklarını koklaya koklaya tam 700 sene önce son Peygambere s.a.v hizmet amacı ile inşa edilmiş, tuğlaları aşk ateşi ile örülmüş olan bu evin önüne çökmüştür. Bu ev zamanla el değiştirerek Ebu Eyyüb el Ensari’ye geçmiştir. Bu mektubu elinde emanet olarak bulunduran kişi koşarak gidip, ipek sargılar içindeki mektubu getirmiş ve “Ya Muhammed s.a.v vallahi sen Allah (c.c) nün Resulüsün ” demiştir.

Efendimiz de

“Evet, ben Allah’ın Resulüyüm. Sana bu şahitliği yaptıran şey nedir?” diye sorunca, adam olayı anlatmış ve mektubu Efendimiz s.a.v takdim etmiştir.Efendimiz s.a.v Hz. Ali’ye mektubu okumasını emretmiş ve mektubun içeriği duyulunca tüm Medine Tekbirlerle sarsılmış ve duyan herkes gözyaşlarına boğulmuştur.

Bu olay Peygamberimizi s.a.v asırlar ama asırlar önce büyük bir iman ve aşk ateşiyle bekleyenler olduğunun bir delilidir.

Biz seni görmeden sevdik nebiler nebisi ya Resulullah Sallallahu aleyhi vesselam.

Allah (c.c) ümmeti Muhammed’i peygamberimiz sallallahu aleyhi vesselam’e komşu etsin inşaAllah. 

~~ Selam ve Dua ile ~~

Images

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Anne Hakkı

Annelerimizin hakkı ödenmez. sahabeden birisi yaşlı annesini sırtına almış kâbe'nin…