Hz. Musa, bir gün Cennette ki komşusunun kim olduğunu öğrenmek için Allah’a dua da bulunur. HiraFM.net

Yüce Allah kendisine, “Filanca yerde kasaplık yapan adamdır.” diyerek kendisini oraya yönlendirir. Hz. musa hiç vakit kaybetmeden kendine işaret edilen yere gider. Dükkanın tam karşısına oturup kasabın hal ve hareketlerini izler. Fakat, kasap asık suratlı, öfkeli herkese hakaret eden ve ölçüyü eksik tartan biridir.

Hz. Musa; “Mutlaka ben yanlış yere geldim.” diye düşünürken, Cebrail (a.s.) cennetteki komşusunun aynı adam olduğu haberini getirir. Hz.Musa kasabın yanına gelerek selam verir. “Tanrı misafiri kabul eder misin?” diye sorunca kasap:” Elbette, buyurun birlikte eve gidip size ikramda bulunayım.” der Dükkanı kapatırken, bir miktar et alarak birlikte kasabın evine doğru yola çıkarlar.

Kasap, misafirini çok güzel ağırlar ve en güzel yemekleri yapıp önüne koyar. Müsaade isteyerek daha önceden hazırlamış olduğu yemek ile birlikte başka odada bulunan yaşlı, eli ayağı tutmayan kadının yanına giderek bir güzel karınını doyurur  Altını temizler, bu arada kadın kendi kendine bir şeyler söylemektedir.

Olanı biteni gizlice izleyen Hz. Musa, kasaba fark ettirmeden kendisi için hazırlanan sofraya döner. Kasap gelince de dayanamayarak kendilerini izlediğini söyler. Kasap, “Evet kadın benim annemdir. Eli ayağı tutmaz, kendi kendine yetemez. ihtiyaçlarını karşılayamaz oldu.

Bende yıllardır ona bakıyorum. Bu yüzden kimse benimle evlenmek istemedi deyince, Hz. Musa kasaba  sordu: “Dikkat ettim sen onu doyururken annen bir şeyler mırıldanıyordu.” kasap, “Evet, ne zaman ona hizmette bulunsam Allah seni cennette Musa peygambere komşu etsin diye dua eder.” Hz. Musa anlatılanları göz yaşları içerisinde dinledikten sonra, “müjdeler olsun sana kardeşim. Ben Musa’yım. Ve inşallah annenin bu dualarına karşılık cennete komşu olacağız.

Hz.Musa İle Kasap

islami sohbetci  HiraFM.net

https://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2022/07/hikaye.webphttps://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2022/07/hikaye-500x280.webpadminDini SohbetGenel
Hz. Musa, bir gün Cennette ki komşusunun kim olduğunu öğrenmek için Allah'a dua da bulunur. HiraFM.net Yüce Allah kendisine, 'Filanca yerde kasaplık yapan adamdır.' diyerek kendisini oraya yönlendirir. Hz. musa hiç vakit kaybetmeden kendine işaret edilen yere gider. Dükkanın tam karşısına oturup kasabın hal ve hareketlerini izler. Fakat, kasap asık...