0 Comments

Annelerimizin hakkı ödenmez.

sahabeden birisi yaşlı annesini sırtına almış kâbe’nin etrafında ona tavaf ettiriyordu. Kan ter içinde kalmış bir vaziyette Resûllulallah S.a.v e rast geldi ve sordu;   islamisohbetci.com

“Ya Resûllullah, anneme nasıl hizmet ettiğimi görüyorsun, şimdi ben anneme olan borcumu ödemiş olur muyum?”

Efendimiz S.a.v tebessüm ederek cevap verdiler;

“Hayır, vallahi sen annenin yüzde bir hakkını dahi ödemiş olamazsın çünkü annen sana hizmet ederken büyüyüp yaşasın diye düşündü, sen ise ‘annem ne zaman ölecek acaba? diyerek ona hizmet ediyorsun.” dedi.İslamisohbet

Ebu hüreyre anlatıyor; 

Bir adam Resûllullaha gelerek “Ya Resûllullah, içinde en iyi davranmama en fazla layık olan kimdir” diye sordu.

“Annendir” buyurdu. Adam “Sonra kim” dedi. Resûllullah “Annendir” dedi. Adam “Sonra kim” dedi. Resûllullah yine “Annen” dedi. Adam “sonra kim” diye sordu. “Baban” buyurdu.

Rabbim kendisinden başkasına asla ibadet etmememizi, anaya babaya iyi davranmamızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, yada her ikisi yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “of!” bile deme; anları azarlama; onlara tatlı, ve güzel söz söyle. (isra, 23)

Rabbim anne ve babamızı güzellikle razı eden kullardan olmayı bizlere nasip etsin.

Red Rose In Snow 3914141 340 (1)

Anne Hakkı

Fziletli anne- babalar,  evlatlar için büyük bir rahmet ve berekettir.

Bizleri önce bir müddet karnında,  sonra kollarında ve ölünceye kadar da kalplerinde taşıyan  annelerimize  gösteriliecek  sevgi ve saygı ortak olabilecek başka bir varlık yaratılmamıştır. Ev tanzimi  ve evlat  terbiyesini  omuzlarına  alan anneler, cidden engin muhabbete,  derin bir saygıya ve ömürlük bir teşekkürler layıklardır.

Bir anna ruhunda biriken o engin şefkatin sınırlarını tayin edebilecek bir ölçü varmıdır ?

yememiş yedirmiş, giymemiş giydirmiş,  uyumamış uyutmuş. Hayatın  bütün zorlukalrında  bizlere  bir toz konmasın  diye bütün  varlığını seferber  etmiş olan anne hakkını ödeebilmek mümkün müdür?

Ölüm denilen olay herkesin bildiği gibi doğal bir durumdur. Herkes elbette  bir gün ölecektir,  ancak ne zaman olduğunu hiç bir zaman  bilemeyecektir.  Elbette  herkes yaşayacaktır  bu durumu. ölümü en iyi anlayanlar ise yakın çevresi ölümü tadan insanlardır.

Annesizlik ne kadar zordur Annesi hayatta olanlar  anlayamaz.!

Ölüm denilen olay herkesin bildiği gibi doğal bir durumdur. Herkes elbet bir gün ölecektir, ancak ne zaman olduğunu hiçbir zaman bilemeyecektir.

Elbette herkes yaşayacaktır bu durumu. Ölümü en iyi anlayanlar ise yakın çevresinde ölümü tadan insanlardır. Çünkü ölümü en yakından takip etmiş ve gözlemlemişlerdir.

Ölen kişinin ruh halini tam olarak anlayamasalar bile onlar gibi hissetmişlerdir. Bu his çok derinden gelen bir histir ve yalnızca bu insanlar anlayabilir. Üzüntü,

Anne’m İçin Dua

Ya Rabbi,  Annem için ve  geccmişlerim için yaptığım duaları onlara ulaştır!

Onları bizden hoşnut  ve razı eyle Arkamızdan, bizlere  de  dua edecek hayırlı bir nesil bırakmayı nasip eyle!  Bizleri unutmayacak hakiki dostları, bu dünyada bizlere ihsan eyle!   Amin, Amin,  Amim .İslamisohbet

Yüce Allah’ım Hepimize ve  ebedi hayata göçenlerimize

Peygamber Efendimiz Fahri Kainat serveri Alem  Hz. Muhammed S.a. v ‘in  yüzü suyu hurmetine  ve tüm peygamberlerin Hak Kitabımız Kuran’ı Kerim’in  okunan Ezanların  da yüzü suyu hürmetine  merhameti  ile Muamele etsin,  bağışlasın bizi . aramızdan ayrılan  tüm anne,  babalarımızn makamları  nur, kabirler cennet olsun  Dilerim ebedi  hayata göçmüşlerimizin Ruhlarına El Fatiha.

Anne Hakkı ödeşilmez

Selam ve dua ile

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts