“Rahman” ve “Rahim”
HiraFM.net

Geçmiş zamanlarda hayatı boyunca kötülükten başka bir şey yapmamış bir Müslüman, günün birinde Bir iş için uzun bir yolculuğa çıkmıştı. Günler süren yolculuk sırasında yolu ıssız, çöl sayılabilecek bir yere vardı.
Oldukça susamış ve acıkmıştı. Çıkınında ki az bir miktarda olan azıkla karnını doyurdu. Su kırbasını aldı. Fakat suyu bitmişti. Kimsenin olmadığı bu yerde su temin edebileceği bir yer aramaya başladı.

                                       İslamisohbetci.com HiraFM.net Dini Sohbet 

Oldukça susamış ve acıkmıştı. Çıkınında ki az bir miktarda olan azıkla karnını doyurdu. Su kırbasını aldı. Fakat suyu bitmişti. Kimsenin olmadığı bu yerde su temin edebileceği bir yer aramaya başladı.

Nihayet bir su kuyusu buldu. Çektiği sudan kana kana içtikten sonra kırbasına doldurdu. Dinlenmek için tam uzanmışken, susuzluktan dişi dışarı sarkmış bir köpek çaresiz bakan gözlerle yanına geldi.

Köpeğin perişan haline çok üzülmüş, susuzluktan kendisinin az önceki durumunu hatırladı. Köpeğe su içirmek için ayakkabısını çıkarıp iki elini  kuyuya saldı. Çektiği suyu köpeğin önüne koyarak su içmesini izledi.

Adı “Rahman” ve “Rahim” olan merhametli Rabbimiz, günahkar bu kulunu, sırf bir köpeğe merhamet gösterdiği için onun tüm günahlarını bağışlamıştı.

Evet değerli kardeşlerim. Amel ve ibadetlerimiz her ne olursa olsun, yaratılmışı yaradan dan ötürü sevmek her Müslümanın şiarı olmalıdır. Günümüzde, hayvanlara türlü eziyetler ile haberlere konu olan birçok insanla karşılaşmak mümkün.    

İyilikte bulunup Salih ameller ile ancak İmanı güzelleştire biliriz.

Bunun en güzel yolu da hem insanlara, hem hayvanlara, hem de Tabiata bir Müslümana yakışacak şekilde duyarlı olmamızdır.

Kasıtlı olarak ülkemizin ciğerleri olan ormanları yakanlar sadece ağaçları yakanlar sadece ağaçları değil, orada yaşayan tüm canlıların yok olmasına neden olmaktadır.

Ve Allah katında bunun vebali çok ağırdır.

Bir Günahkarın bile, köpeğe su verdiği için Günahları affediliyorsa, masum ve dilsiz olan bu Mahlukatlarında en bizim kadar bu dünyada yaşamaya hakları olduğunu aklınızdan çıkarmamamız gerekir.

Onların varlığı, Ekolojik Denge için olmazsa olmazdır.

İslamisohbetci.com HiraFM.net Dini Sohbet 

Selamun Aleykum ve Rahmetullah

https://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2022/02/rahman_rahim_tecelli2-702x336-1.jpghttps://www.hirafm.net/wp-content/uploads/2022/02/rahman_rahim_tecelli2-702x336-1-500x280.jpgadminDini SohbetGenel
'Rahman' ve 'Rahim'' HiraFM.net Geçmiş zamanlarda hayatı boyunca kötülükten başka bir şey yapmamış bir Müslüman, günün birinde Bir iş için uzun bir yolculuğa çıkmıştı. Günler süren yolculuk sırasında yolu ıssız, çöl sayılabilecek bir yere vardı. Oldukça susamış ve acıkmıştı. Çıkınında ki az bir miktarda olan azıkla karnını doyurdu. Su kırbasını aldı. Fakat...